του Λευτέρη Σικινιώτη
Άλλο ένα παιδί χάθηκε από δυστύχημα στον δρόμο της Άνω Μεράς. Ένα πολύ καλό παιδί, το οποίο γνώριζα προσωπικά. Είχε όνειρα, αγωνιζόταν, προσπαθούσε με τον τρόπο του. Καλό ταξίδι φίλε Μιχάλη, κρίμα που έφυγες τόσο νωρίς και τόσο άδικα...
Όμως μέσα μου με τρώει το Ίσως και το Γιατί.
Ίσως αν υπήρχε φωτισμός στον τόπο του ατυχήματος, ίσως αν υπήρχε μια προστατευτική μπάρα, ίσως αν υπήρχε ένα φωσφορούχο κολονάκι, ίσως αν υπήρχε μια διαγράμμιση, ίσως αν υπήρχε ένας έλεγχος, ένα ραντάρ, ένα κράνος, ίσως σήμερα να ήσουν στην παραλία!
Είμαστε λοιπόν όλοι συνένοχοι για τον άδικο χαμό του φίλου Μιχάλη αλλά και τόσων άλλων φίλων που άφησαν την τελευταία τους πνοή στους δρόμους της Μυκόνου.
Εγώ και η γενιά μου απέτυχε να δώσει λύση στο πρόβλημα αυτό.
Εσείς φίλοι και συμμαθητές του Μιχάλη, προσπαθήστε σας παρακαλώ, να αλλάξετε την κακοδαιμονία της νοοτροπίας μας.
Γίνετε εσείς η αλλαγή που επιθυμείτε, απαιτήσετε σεβασμό στην ζωή σας!
Εσείς πρώτοι φορέστε κράνος, απαιτήσετε φωτισμό στους δρόμους, μιλήστε για οδική ασφάλεια, κατανοήσετε τι σημαίνει επιτάχυνση, επιβράδυνση, ροπή. Δεν σας τα έμαθαν στα σχολεία της κοπάνας, μάθετε τα μόνοι σας για να επιβιώσετε.
Το οφείλετε στον εαυτό σας, σε αυτούς που σας αγαπούν αλλά και στον φίλο Μιχάλη που σας βλέπει από ψηλά!
NewsRoom mykonosticker.com
Ίσως αν υπήρχε φωτισμός στον τόπο του ατυχήματος, ίσως αν υπήρχε μια προστατευτική μπάρα, ίσως αν υπήρχε ένα φωσφορούχο κολονάκι, ίσως αν υπήρχε μια διαγράμμιση, ίσως αν υπήρχε ένας έλεγχος, ένα ραντάρ, ένα κράνος, ίσως σήμερα να ήσουν στην παραλία!
- Πόσο εντέλει στοιχίζουν αυτά τα πράγματα για να γίνουν;
- Από ποιόν περιμένουμε να φτιάξει τους δρόμους ασφαλείς στο νησί;
- Γίνεται ένας δρόμος που έγινε επί Παπαδόπουλου να μην έχει αλλάξει, να μην έχει συντηρηθεί, να μην έχουν προστεθεί κάποια επιπλέον προστατευτικά μέσα;
- Γίνεται για ένα έργο που δεν ξεπερνά τις 50.000 Ευρώ, να χάνουμε ζωές;
- Γίνεται να είναι προτεραιότητα τόσες ηλίθιες επιλογές από τους κατά καιρούς Δημάρχους και δημοτικές αρχές, και να μην είναι η οδική ασφάλεια;
- Γίνεται τα εκκλησάκια στους δρόμους να είναι περισσότερα από τα ξωκλήσια του νησιού;
- Γίνεται να δίνουμε λεφτά για λάθος πινακίδες και να μην δίνουμε για μέτρα προστασίας;
Είμαστε λοιπόν όλοι συνένοχοι για τον άδικο χαμό του φίλου Μιχάλη αλλά και τόσων άλλων φίλων που άφησαν την τελευταία τους πνοή στους δρόμους της Μυκόνου.
Εγώ και η γενιά μου απέτυχε να δώσει λύση στο πρόβλημα αυτό.
Εσείς φίλοι και συμμαθητές του Μιχάλη, προσπαθήστε σας παρακαλώ, να αλλάξετε την κακοδαιμονία της νοοτροπίας μας.
Γίνετε εσείς η αλλαγή που επιθυμείτε, απαιτήσετε σεβασμό στην ζωή σας!
Εσείς πρώτοι φορέστε κράνος, απαιτήσετε φωτισμό στους δρόμους, μιλήστε για οδική ασφάλεια, κατανοήσετε τι σημαίνει επιτάχυνση, επιβράδυνση, ροπή. Δεν σας τα έμαθαν στα σχολεία της κοπάνας, μάθετε τα μόνοι σας για να επιβιώσετε.
Το οφείλετε στον εαυτό σας, σε αυτούς που σας αγαπούν αλλά και στον φίλο Μιχάλη που σας βλέπει από ψηλά!
NewsRoom mykonosticker.com