24 Μαρ 2013

«Πειρατικό» για τελικό

Την πρόκριση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου πήρε ο Φοίνικας Σύρου, στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Οι «πειρατές» επικράτησαν του Ηρακλή με 3-1 σετ.
Ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο αποφασισμένος από ποτέ και κατάφερε κόντρα σε έναν μαχητικό Ηρακλή να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι Συριανοί θα δώσουν το "παρών" στον τελικό της διοργάνωσης.......
Ο Φοίνικας ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρή παρουσία του Ηρακλή στα πρώτα λεπτά. Οι «πειρατές» προηγήθηκαν ακόμα και με 8-2 αλλά έπειτα ο «Γηραιός» ισορρόπησε την κατάσταση κυρίως με τον Τζιουμάκα, ο οποίος «κάρφωνε» δυνατά. Ο νεαρός διαγώνιος όμως δεν μπορούσε να πάρει τον Ηρακλή στις πλάτες του, μόνος του, οι Συριανοί κατάλαβαν την αδυναμία και αύξησαν πάλι την διαφορά (22-12). Αυτό το σετ δεν γύρναγε για κανέναν λόγο και ο Φοίνικας έκανε εύκολα το 1-0.

Ο Νοβοσέλατς δεν είχε πολλές επιλογές και για αυτόν τον λόγο «έπαιζε» πιο πολύ με τον Τζιουμάκα, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής της επίθεσης του Ηρακλή. Όταν άρχισε να βάζει στο ματς και τον Εφραιμίδη, ο Ηρακλής ανέβηκε στο δεύτερο σετ, πήρε ισχνό προβάδισμα (8-6) κι από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Οι «πειρατές» όμως στο κρισιμότερο σημείο έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους, διαμαρτυρήθηκαν σε μια φάση κι αυτό τους κόστισε μια κάρτα και έναν πόντο και η πλάστιγγα έγειρα υπέρ του Γηραιού. Οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν 1-1 στα σετ.

Φοίνικας και Ηρακλής αντάλλαζαν προβάδισμα μέχρι το 9-8 (μπροστά η Σύρος) αλλά μετά λίγο ο Κοβάσεβιτς, λίγο ο Λάππας και λίγο ο Ντορνέλας εκτόξευσαν τη διαφορά στο 19-10. Οι «πειρατές» είχαν στα χέρια τους το τρίτο σετ και δεν το έχαναν για κανέναν λόγο, κι αυτό έγινε, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στα σετ (2-1).

Οι «πειρατές» δεν μπήκαν στο τέταρτο σετ έτσι όπως θα έπρεπε κι αν και είχαν το προβάδισμα με 10-8, ο Ηρακλής με τους Τζιουμάκα, Ανδρεάδη και Εφραιμίδη έκαναν την ανατροπή και μπήκαν οδηγοί στο σκορ με 12-10. Όμως, άμεσα οι Συριανοί αφυπνίστηκαν και πήραν τα ηνία του αγώνα (17-14) με τον Σουλτανόπουλο να «μιλά» στις κρίσιμες στιγμές. Οι «κυανόλευκοι» πάλεψαν μήπως και γυρίσουν το παιχνίδι αλλά όλα είχαν κριθεί. Ο Φοίνικας προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει το τρόπαιο από τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-15, 19-25, 25-16, 25-18

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 12 (6/6 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Τακουρίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 35% άριστες), Ντορνέλας 18 (15/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 15 (10/17 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος, Νικηφορίδης.

Ηρακλής (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1,Χατζηπαραδείσης 3 (2/7 επ., 1 άσο), Ανδρεάδης 9 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (9/25 επ., 3 άσοι, 74% υπ. – 48% άριστες), Τζιουμάκας 21 (21/48 επ.), Κολτσιάκης 6 (6/13 επ.48% υπ. – 18% άριστες), Κουζούνης –λ (53% υπ. – 40% άριστες) / Τσιάρας, Κυπριανός 1, Σταυρακάκης
Πηγή : sport-fm.gr
Επιμέλεια : Mykonos Ticker NewsRoom