29 Σεπ 2013

Πανελευσινιακός - Μύκονος 4-0

Αποτελέσματα και βαθμολογία στον 5ο όμιλο
Μόλις για ένα ημίχρονο κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά στο γήπεδο της Ελευσίνας η Μύκονος, όμως στην επανάληψη δέχθηκε την 'βαριά' ήττα από τον Πανελευσινιακό!
Η ομάδα του Φώτη Θανέλλα ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 4-0 του......
νησιώτικου συλλόγου, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Μόλις στο 6' ο Μιχελής έκανε τη σέντρα και ο προωθημένος Παπαπαναγιώτου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο 19' οι 'σταχυοφόροι' είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως την σπατάλησαν, καθώς ο Ρούσεφ νικήθηκε από τον Παλιούρα σε εκτέλεση πέναλτι, που δόθηκε για χέρι του Μήτρακα.

Στην επανάληψη οι 'κυανόλευκοι' μπήκαν δυνατά και 'τελείωσαν' το ματς. Ήταν το 49' όταν ο Κουσκουνάς έγινε αποδέκτης της μπάλας από τη σέντρα του Κωνσταντινίδη και με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0.

Στο 60' το έργο της Μυκόνου έγινε ακόμη πιο δύσκολη, λόγω της αποβολής του Μήτρακα με δεύτερη κίτρινη. Στο 70' ο Κουμπαρούλης έκανε την ασίστ στον Μιχελή, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα για να γράψει το 3-0, ενώ στο 81' ο Κουσκουνάς σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα μετά από εκπληκτική κάθετη πάσα του Μακρίδη. Διαιτητής ήταν ο Νεοφυτιάδης, με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο και Σεφέρη.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Φώτης Θανέλλας): Παλιγγίνης, Κωνσταντινίδης, Πλάτανος, Κουμπαρούλης, Παπαπαναγιώτου, Ριζογιάννης, Μιχέλης, Ουέλινγτκον (81' Αλεξανδρόπουλος), Κουσκουνάς, Ρούσεφ (57' Μακρίδης), Σωτηρόπουλος (72' λ. τρ. Ξύδης)

ΜΥΚΟΝΟΣ (Θεόφιλος Παχατουρίδης): Παλιούρας, Καρπαθάκης, Θεοδώρου, Μήτρακας , Καλαϊτζίδης (17' Τσάλμας), Γιογιός, Καμπάνης (65' Φιορεντίνος), Ξένος, Πανέτας, Καρακάσογλου, Καρράς (46' Λυμπερόπουλος).
(Πηγή: Stoplekto.gr)

Αποτελέσματα-βαθμολογία στον 5ο όμιλο
Ο Γιούχτας πήρε μια ιστορική νίκη στην Γ΄ Εθνική καθώς για πρώτη φορά πανηγύρισε τρίποντο με 3-1 επί του Ολυμπιακού Λαυρίου. Ήττες για ΠΟΑ (0-2 από Πεύκη) και Ρούβα (2-0 από Ιωνικό) ενώ ο Κισσαμικός έφερε 0-0 με τη Νέα Ιωνία. Στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο νίκες στις πρώτες αγωνιστικές βρίσκεται ο Ιωνικός.