21 Ιαν 2014

Α.Ο Μυκόνου: Η Διαιτησία διαμόρφωσε την ελέλιξη του αγώνα

Μετά τον απόηχο του Κυριακάτικου αγώνα με τους Τράχωνες για την εφαρμογή του "ευ αγωνίζεσθαι" από τούς ποδοσαφαιριστές του Α.Ο Μυκόνου και τα επεισόδια πού ακολούθησαν καθώς επίσης και την "ασυλία" του Διαιτητή πρός τούς παίχτες της ομάδας των Τραχώνων, ο Α.Ο Μυκόνου εξέδωσε ανακοίνωση αποδίδοντας "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι".......

1. Σχετικά με τη φάση του πρώτου ημιχρόνου, θα θέλαμε να διορθώσουμε πως όντως δεν ήταν πέναλτυ, αλλά ήταν ανατροπή εκτός περιοχής και αποβολή του τερματοφύλακα. Ποιος μπορεί να μας εγγυηθεί πως δεν θα είχαμε διαφορετική εξέλιξη στον αγώνα αν ο διαιτητής την έδινε;

2. Στη φάση του 1-2 το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, υπάρχει παίχτης του Α.Ο. Τραχώνων ξεκάθαρα οφσάιντ.

3. Στην πολυσυζητημένη φάση του fair play που δεν παίχτηκε από τους παίχτες μας στο 61' λεπτό, προηγήθηκε φάουλ το οποίο λανθασμένα δεν υπόδειξε ο διαιτητής. Οι παίχτες μας πάνω στα νεύρα τους για όσα είχαν προηγηθεί, δεν επιστρέψαν τη μπάλα στην αντίπαλη ομάδα και ο Γιόγιος σκόραρε.
Κατανοώντας πως αυτό ήταν λάθος οι παίχτες μας άφησαν την αντίπαλη ομάδα να σκοράρει ανενόχλητη και να κάνει το 2-4.

Το αξιοπεριέργο στη συγκεκριμένη φάση του fair play που δεν τηρήθηκε από τον παίχτη μας, μια ολόκληρη ομάδα κυνηγάει έναν ποδοσφαιριστή, μαζί και ο διαιτητής και αποβάλλεται μόνο ο τερματοφύλακας μας ο οποίος προσπάθησε να προστατεύσει τον συμπαίχτη του.

Τρία πολύ σοβαρά λάθη από τον διαιτητή που φαίνονται ξεκάθαρα στο βίντεο όπως κατέγραψε ο ιστότοπος mykonospress.gr